Hrvatski razvojni studio Gamechuck i Novi sindikat danas (petak 29. travnja) su potpisali kolektivni ugovor, pri čemu je Gamechuck tako postao prvi gaming studio u Hrvatskoj koji je sindikaliziran.

Službeno potpisivanje kolektivnog ugovora održalo se u prostorima Novog sindikata u Zagrebu gdje su, uz direktora i suosnivača studija Aleksandra Gavrilovića, sindikalnog povjerenika u Gamechucku Igora Gajića i članicu pregovaračkog odbora Luciju Pilić prisustvovali i Tomislav Kiš, glavni pregovarač kolektivnog ugovora i glavni tajnik Novog sindikata te Mario Iveković, predsjednik Novog sindikata.

Kako studio ističe u popratnoj objavi za medije, ovim kolektivnim ugovorom Gamechuck želi napraviti iskorak u hrvatskoj gaming industriji po pitanju prava i zaštite radnika.

Radnička prava u prvom planu

Praksa je to o kojoj se u kontekstu gaming industrije na zapadu bruji već dosta dugo, no našim američkim “susjedima preko bare” često ne polazi za rukom. Tek se u posljednje vrijeme konačno formiraju sindikati. Podsjećamo tako na slučaj iz ovoga siječnja kad su QA testeri iz Activision Blizzardovog razvojnog studija Raven Software oformili prvi veliki radnički sindikat u američkoj AAA gaming industriji (pri čemu ih je za samo mjesec dana prestigao mali nezavisni studio Vodeo Games), a ranije ovoga tjedna službeni zahtjev za sindikaliziranjem podnijeli su i radnici QA testerskog odjela studija BioWare koji direktno rade na nadolazećoj igri Dragon Age 4.

O sindikalizmu se u svjetskoj industriji videoigara puno priča. Sindikalizam je važan za solidarnost i zaštitu slabijih u kolektivu, ali je također i koristan za tvrtku – demokratski mehanizmi dovode balans odlukama Uprave, a transparentnost tjera Upravu na bolje planiranje i održivije poslovanje“, rekao je Aleksandar Gavrilović, direktor i suosnivač Gamechucka.

Aleksandar Gavrilović, direktor i suosnivač Gamechucka na potpisivanju kolektivnog ugovora s Novim sindikatom

Stoga je odlično čuti da je ta praksa konačno pokrenuta i kod nas u hrvatskoj gaming industriji te da je čast prvog sindikaliziranog domaćeg studija pripala studiju Gamechuck, tvorcima arkadnih igara kao što su odlični Speed Limit, All you Can Eat i vApe Escape te nadolazeće igre Midwintär Trip the Ark Fantastic na kojima još uvijek rade.

Gaming industrija rapidno raste na području Republike Hrvatske, a time i mogućnosti za eksploataciju radnika, pogotovo kada je u pitanju zloglasni “crunch time”. U Gamechucku je crunch srećom strani pojam, ali to ne znači da se ne može i neće dogoditi u nekom trenutku“, izjavio je ususret potpisivanju kolektivnog ugovora Igor Gajić, sindikalni povjerenik iz Gamechucka te dodao: “Kolektivni ugovor radnika u Gamechucku štiti upravo od takvih situacija. Smatram da je ovo veliki korak za radnička prava u gaming industriji na području Republike Hrvatske“.

Potpisivanje kolektivnog ugovora radnicima Gamechucka osigurava brojne benefite, od skraćenog radnog vremena i više dana za godišnji do udjela u ukupnoj zaradi studija i sl.

Benefiti za zaposlenike

Hoće li ovu praksu od sada prihvatiti i brojni ostali hrvatski gaming studiji, ostaje za vidjeti i lako je moguće da će se to dogoditi jer tako nešto definitivno nije nedostižna utopija. Kolektivni ugovor za radnike Gamechucka donosi skraćeno radno vrijeme te od sada neće iznositi 8 sati već 6 sati i 45 minuta, od kojih je 45 minuta obavezna pauza. Nadalje, povećan im je i broj slobodnih dana za godišnji odmor koji će od sada biti minimalno 24 dana, dok će zaposlenici starije dobi dobivati i više slobodnih dana, ovisno o dobnoj skupini.

Također, razvojni studio Gamechuck i inače slovi kao hrvatski gaming studio i tvrtka u kojoj su plaće transparentne, a Gamechuck se sada novo potpisanim kolektivnim ugovorom obvezuje podnositi radnicima izvješće o poslovanju svaka tri mjeseca. Uz transparentnost, radnici također imaju pravo na 10% udjela u dobiti poduzeća krajem svake godine.

S lijeva na desno: Aleksandar Gavrilović – direktor i suosnivač Gamechucka, Igor Gajić – sindikalni povjerenik, Lucija Pilić – članica pregovaračkog odbora

Za kraj, evo ukratko najznačajnijih stavki koje radnicima Gamechucka od danas jamči kolektivni ugovor:

· transparentnost plaća i poslovanja poduzeća
· 10% udjela u dobiti
· skraćeno i fleksibilno radno vrijeme
· veći broj godišnjih i slobodnih dana
· bolju kontrolu nad autorskim pravima
· zaštitu dostojanstva radnika
· uplatu u treći mirovinski stup
· plaćen godišnji sistematski pregled

Kompletni tekst kolektivnog ugovora Gamechuck je učinio i javno dostupnim te ga objavio na svojoj službenoj stranici u sklopu službenog priopćenja. Sadržaj ugovora možete pronaći i pročitati putem ovoga linka.