Poznata je činjenica kako je Demokratska Narodna Republika Koreja izrazito zatvorena zemlja i jedna od rijetkih na svijetu u kojoj još uvijek vlada totalitarni represivni komunistički režim. No, manje je poznata činjenica kako, unatoč činjenici da ova zemlja ograničava osnovne ljudske slobode, postoji inicijativa za većim angažmanom Vlade Sjeverne Koreje u izradi videoigara.

Postoji vrlo malo informacija o tome kako uistinu izgleda život u Sjevernoj Koreji, a ono malo informacija koje postoje potječu od ljudi koji su uspjeli izvući živu glavu i pobjeći iz zemlje. Naime, uporaba tehnologije je strogo regulirana od strane komunističke partije. Mnoga računala koriste operacijski sustav prikladnog imena Red Star koji je modificirana verzija Linuxa, a kao metodu umrežavanja koriste državni intranet koji ima vrlo limitirane funkcije.

Bez obzira na ove činjenice, postaje evidentno da je gaming scena u Sjevernoj Koreji izrazito živa i da su videoigre vrlo popularne ondje. Oni koji su pobjegli od režima i koji su uspjeli pronaći bolji život u Južnoj Koreji svjedoče o tome kako se igre poput Grand Theft Auta V i FIFA-e Online, južnokorejske inačice koja koristi grafički pokretač iz igre FIFA 2006, masovno igraju. Nije poznato kako igre dolaze do njihove zemlje budući da je strogo zabranjena konzumacija zabavnog sadržaja koji dolazi sa Zapada, a kao najizglednija teorija nameće se ona da se igre krijumčare iz Kine i distribuiraju preko USB-a s promijenjenim ekstenzijama na imenima datoteka kako bi se prevarila kontrola strogih sjevernokorejskih vlasti. ”Devijantnost” nekih gamera u očima režima ide toliko daleko da organiziraju čak i LAN partyje!

No, Vlada Sjeverne Koreje ovom ”problemu” namjerava doskočiti na potpuno drugačiji način, a to je da se sama jače angažira u razvoju videoigara koje će biti prihvatljive sjevernokorejskoj mladeži kako ih igre sa Zapada ne bi izopačile. Još prošle godine Vlada je izdala pucačinu iz prvog lica imena Hunting Yankee u kojoj ubijate američke marince, Sjevernokorejski Institut za naprednu tehnologiju izdao je mobilne igre imena Confrontation War, Guardian i Goguryeo Battlefield.

Ostaje nam vidjeti koliko će se zapravo razviti sjevernokorejska industrija videoigara. Nikad se ne zna, možda će jednog dana uz Sony, Microsoft, Ubisoft i druge i Kim Jong Un pojaviti na stageu na E3-ju i predstaviti nove projekte.