Neuobičajeno za Sony, ali i druge velike brendove kada se radi o novim uređajima, PlayStation Portal najavljen je samo pola godine prije puštanja u prodaju. U Hrvatsku je stigao dva mjeseca poslije, no i dalje se radi o toliko novom proizvodu da zapravo još čekamo premijerni dolazak suplementarnih uređaja za potpuno uživanje, a koji su najavljeni u isto vrijeme. Mislimo na slušalice PULSE Elite, koje očekujemo krajem ovog mjeseca, odnosno in-ear slušalice PULSE Explore, koje se doduše mogu nabaviti u nekim zemljama ako ste dovoljno sretni da ih ulovite u zalihama, dok se u Hrvatskoj očekuju tek idući mjesec. Obje verzije slušalica koriste tehnologiju PlayStation Link koja je zapravo novi Sonyjev standard bežičnog prijenosa podataka, što je važno i u kontekstu korištenja PlayStation Portala s obzirom na to da je to jedini način korištenja bežičnih slušalica s uređajem koji nema podršku za Bluetooth. No, srećom, PS Portal posjeduje i klasični utor za slušalice koje spajamo žicom te, naravno, i stereo zvučnike ugrađene u sam uređaj ako želite svoje iskustvo igranja doživjeti tako. Vratimo se sad na sam uređaj i ono osnovno što on pruža – a to je remote play odnosno igranje putem streaminga isključivo onoga što imate instalirano na vašoj konzoli PlayStation 5. Kakav je doživljaj u odnosu na kvalitetu broadband veze i jačinu signala? Kakav je ekran PS Portala? Je li ergonomija ugodna za duže sesije igranja? I kakav je uopće doživljaj igranja te postoji li lag s kontrolama? Mjesec dana smo proveli na raznim lokacija, spajali se na razne načine i usporedili s drugim načinima remote playa te vam donosimo dojmove. A kako je PS Portal uređaj koji u potpunosti ovisi o streamingu, na koji pak utječe niz različitih (i nerijetko nepredvidljivih) faktora – razmijenili smo dojmove dvojice autora pri čemu se svatko spajao na svoju konzolu i na svoje različite izvore interneta.
Kontrole i općenito ergonomija uređaja
Kada ne razmišljate previše o načinu držanja uređaja koji bi ujedno trebao biti i kontroler – to je u pravilu dobar znak. Jer upućuje na ugodnost korištenja ili u najmanju ruku funkcionalnost na koju se ne treba prilagođavati. PlayStation Portal nam je od prvog je držanja u rukama pa do višesatnih sesija igranja bio u istom položaju i nismo osjetili neki posebni zamor u rukama od onoga očekivanog u odnosu na iskustvo DualSensea. PS Portal u tom smislu vrlo dobro odrađuje posao simuliranja DualSensea sa svim haptičkim podražajima pozadinskih tipki ali i cijelog uređaja, s napomenom da je nemoguće očekivati istu razinu udobnosti koju pruža DualSense ciljanog dizajna za ergonomiju. Razmještaj tipki je logičan, čak i za tipke PS i MUTE koje se nalaze na možda neočekivanim pozicijama u odnosu na automatiku koju smo kao igrači stvorili s godinama korištenja raznih PlayStationovih kontrolera.
Ergonomija PlayStation Portala jednako je ugodna i funkcionalna kako to i vizualni dojam odaje
Ekran i zvuk
Odmah po najavama uređaja, kada je objavljeno da će se koristiti tehnologija LCD umjesto OLED-a, bilo je jasno kako će se najbolje strane po pitanju kvalitete tražiti u spektru brightnessa, odnosno visine osvijetljenosti ekrana. I u tom kontekstu PS Portal pozitivno iznenađuje. Boje su “žive”, svijetle scene upečatljive a rezolucija od 1080p sasvim dostatna na veličinu 8 inčnog ekrana za vrlo oštar prikaz. Dodali bi – kada to kvaliteta streaminga omogući, o čemu ćemo malo kasnije. Svakako želimo naglasiti da je Sony uspio u PS Portalu, relativno prihvatljive cijene za tehnologiju koju pruža, ponuditi kvalitetu slike koja će, uvjereni smo u to, zadovoljiti većinu korisnika, ponekad i ugodno iznenaditi. Ne očekujte duboke crne boje, niti razinu detalja u srednjim nijansama koje omogućava tehnologija OLED, međutim spektar živih boja i veliku osvijetljenost ekrana primijetit će svatko tko ga isproba. Možda će netko poželjeti funkciju automatskog osvjetljenja ekrana koja zasad nije prisutna u inače šturim opcijama sistema PS Portala potpuno priređenog da zapravo bude isključivo ono što mu ime sugerira – portal u vaš drugi uređaj kojeg u potpunosti i bez nekog “overlay” softvera koristite u prijenosnoj formi.
Žive boje i maksimalna svjetloća ekrana iznenađuju, iako tehnologija nema mogućnost prikaza detalja u tamnijim nijansama kao OLED
Kvaliteta streaminga
Zapravo je nemoguće točno odrediti kakvu kvalitetu streaminga možete očekivati u svojim uvjetima. čak niti u kući gdje vam je poznata sva tehnologija i njezine postavke te izabrana kvaliteta usluge vašeg internet providera. Namjerno koristimo složenicu “izabrana kvaliteta usluge” jer zapravo nitko nam ju ne može garantirati, niti ćemo ju koristiti na isti način s obzirom na to da puno faktora utječe na kvalitetu veze, jačinu signal i stabilnost signala da nikada niste u potpunosti sigurni da će iduća sesija igranja biti ista kao i prijašnja. Ne želimo filozofirati previše, pišemo ciljano ovakav uvod prije nego vam prenesemo naše dojmove o kvaliteti streamanja jer ni sami nismo mogli odgovoriti na neka pitanja – zašto je primjerice iskustvo igranja prvog dana u dvije od tri izabrane igre bilo na rubu igrivosti, dok se svaki idući dan u tjednima nakon ono promijenilo značajno nabolje uz iste uvjete. Najbolje što možemo je prenijeti vam sve dojmove iz svih postavki, pa sami zaključite – i računajte da sve navedeno možda neće biti primjenjivo u vašem slučaju i s vašim postavkama internet veze. Prije svega, konzola vam treba biti spojena žicom odnosno ethernet vezom na ruter. Smanjena propusnost već u startu vaše veze – od konzole do rutera – koju bi sigurno imali s WiFi vezom, rezultirat će vrlo vjerojatno s padom neželjenog broja sličica u sekundi. Jer, dok ekran PS Portala može reproducirati 60fpsa u 1080p, praksa pokazuje kako će za stabilan prikaz biti potrebna i stabilna veza – počevši od toga da konzolu spojite žicom. Deklarativna brzina kućne internet veze u našem slučaju je 1 Gbps za DL i 500 Mbps za UL, što uz optiku i Asusov ruter prilagođenih postavki za igranje zaista skoro i dosežemo (što i dalje nije potpuna slika kvalitete veze u kojoj je važan i ping te jitter, ali nećemo u detalje koje velikim dijelom ovise i o samom internet provideru te njegovoj opremi). PS Portal, u toj kućnoj varijanti igranja, spajamo vezom WiFi 5 benda 5 Ghz za najbolje rezultate jer PS Portal ne podržava učinkovitiji i noviji WiFi 6 odnosno WiFi 6E koji vaš ruter u kući možda podržava – što je prilično čudno za novi uređaj koji u potpunosti ovisi o kvaliteti veze. Odmaknemo li se od rutera i prijeđemo li na bend 2.4 Ghz koji signalom doseže dalje, ali smanjene brzine, primjećujemo padove u frameovima pa i ponekim dramatičnim lagovima.
Baterija PS Portala traje oko četiri sata što nam se činilo sasvim dovoljno za svaku dužu sesiju igranja
Slične dojmove imali smo i izvan kućnog interneta odnosno u situacijama kada smo PS Portal spojili na ruter u redakciji (također Asus, ali drugi internet provider s jednakom brzinom od 1 Gbps, također optika). Spajanjem na 5 Ghz vezu rezultati su vrlo slični onima u kućnim postavkama, kao što i 2.4 Ghz veza nije bila dostatna za neke igre u kojima je bitna stalna instant reakcija na kontrole. Usput, kada spominjemo kontrole – samo nekoliko puta u mjesec dana igranja doživjeli smo “dvostruki input kontrola” o kojima se može pročitati na internetu – i za koje je Sony najavio kako radi na poboljšanju. Spajanjem na mobilni internet (tethering) također smo dobili slične rezultate po kojima bi stabilna 5G veza bila dostatna za najmanje korektno izvođenje bilo koje igre – uz uvjet da vam neće smetati povremeni pad framea koji su, prilično smo sigurni, neizbježni dio bilo kakvog streaminga (barem je takvo naše iskustvo i još nismo vidjeli drukčije).
PS Portal vs druge opcije remote playa
Ako se pitate kako će PS Portal raditi u vašim uvjetima, najbolji test je isprobati druge opcije remote playa. U našem slučaju isprobali smo, odnosno već od ranije koristili smo igranje preko PlayStationa 4 i spojenog TV-a s DualShockom 4, zatim putem aplikacije na iPhoneu 14 i spojenog DualSensea te na sličan način koristeći MacBook Air i Bluetoothom spojeni DualSense.
Ako ste koristili PS Vitu i remote play s PS4, onda znate želite li slične mogućnosti poboljšane u praktički svakom pogledu
Testiranje tržišta?
Prije nego smo dobili uređaj na testiranje, bili smo prilično sigurno kako ćemo kupiti PS Portal za privatne svrhe. Uostalom, PS Vitu smo uredno koristili i zbog remote playa u kombinaciji s PlayStationom 4. No – PS Portal nije PS Vita – nije niti blizu jer nudi samo jednu opciju – a ta opcija pak vrlo je ovisna o nizu faktora na koje ne možemo uvijek imati utjecaj. Iskustva su nam se mijenjala kroz mjesec dana igranja, od prvotne reakcije koja je bila prilično razočaravajuće, preko neobjašnjivog popravljanja dojmova uz praktički iste uvjete, da bi se na kraju četvrtog tjedna, kada vam i pišemo ove dojmove – nekako opet pomalo vratili na našu prvotnu želju koja više naginje k tome da nabavimo uređaj. PlayStation Portal ostavio nam je toplo-hladni dojam. Nikada vrući. Ali opet, uz svjesnost nišnosti uređaja i načina na koji se može koristiti, i dalje nam se čini kako su mogućnosti uređaja dovoljne da jednom – uz dodatne optimizacije i potencijalne nove softverske opcije kao primjerice neovisno streamanje glazbe s nekih servisa uz sesije igranja – opravdaju cijenu koja nije nerazumna. Tko zna, možda i Sony tako razmišlja jer ne bi pogriješili kada bi rekli da PlayStation Portal ostavlja dojam uređaja s kojim Sony testira tržište ali i skuplja informacije o navikama igrača. Ako je zaista i tako – nije nerazumno očekivati i potencijalna softverska poboljšanja uređaja koja bi ga učinila još korisnijim.
Recenzentski primjerak uređaja ustupio proizvođač.