Mobilni gaming postao je enormna industrija, ali relativno diskretna u kontekstu javne percepcije. Dok reklame za PlayStation i njegove igre možete vidjeti na pročeljima nebodera i sličnim “premium” oglašivačkim prostorima, reklame za igre koje nalazimo u Play Storeu ili App Storeu nalaze se uglavnom u kutovima web-stranica i tek katkad u nekom manje popularnom televizijskom terminu. Međutim, podaci o prihodima u mobilnom gamingu otkrivaju da su tržišta svakako usporediva, a gdje postoji tržište igara, postoji i tržište gaming hardvera. Razer Phone, koji se pojavio 2017., bio je jedan od prvih pravih “gaming smartphonea”, a nastavak te priče u obliku Razer Phonea 2 upravo je došao u naše krajeve i u naše ruke. Što se nalazi u tom crnom kvadratu na kojemu pulsira zeleni Razerov logotip?
Pitanje veličine
Prva stvar koja nam je upala u oko su dimenzije uređaja: 5.7“ ekran s rezolucijom 1440 x 2560 izgleda pomalo kvadratno, ali samo zato što je očuvan format 16:9 koji je danas tipičniji za monitore, a smartphonei su se u posljednjoj generaciji “stanjili”. Zvučnici Dolby s gornje i donje strane ekrana su prilično glasni i relativno kvalitetni s obzirom na svoju veličinu.
Dizajn uređaja podsjeća na ranije modele Sonyjeve serije Z, pogotovo zbog crne staklene poleđine i kvadratnog izgleda , ali s prepoznatljivim Razer RGB logom na poleđini koji može služiti kao dojavljivač za notifikacije. Model s mat pozadinom je najavljen, ali još nema informacija kada bismo takvu verziju trebali vidjeti na tržištu. Do tada, preporučujemo redovito brisanje otisaka prstiju ili investiranje u neku zaštitnu masku. Dodatna zaštita bila bi preporučljiva, ne zato što se mobitel čini krhak, upravo suprotno. Razer Phone 2 je s 222 grama jedan od najtežih uređaja koji ćete ovih dana naći na tržištu, a ta težina u kombinaciji s njegovim dimenzijama znači da bi jednoruka upotreba mogla biti pomalo nezgrapna. Težina definitivno smanjuje ergonomiju uređaja, ali razlog za povećanu masu je funkcionalan: Razer Phone 2 ima masivnu bateriju.
Više ili manje
Baterija kapaciteta 4000 mAh zvuči dojmljivo na papiru, ali valja imati na umu da performanse uređaja nužno znače i veći apetit za energijom. Baterija bi i uz intenzivnu upotrebu trebala preživjeti od jutra do mraka, uz primjetno veću izdržljivost ako odlučite uključiti ekonomičniji način rada i deaktivirati pozadinsku rasvjetu.
Brzina osvježavanja od 120 Hz ovaj mobitel ističe kao pravi gaming smartphone
Kao najmanje impresivan tehnički element drugog izdanja Razer Phonea moramo spomenuti kameru. Dupla kamera sa stražnje strane uređaja nije nužno loša, ali svakako je jedna od slabijih u ovom visokom cjenovnom rangu. Dvije leće znače brži fokus i omogućavaju minimalno optičko zumiranje (2x), ali ove 12 MP kamere ipak nisu jednako oštre kao u nekim drugim flagship modelima, pogotovo u uvjetima smanjenog svjetla. Za povremeno slikanje i snimanje po danu bit će sasvim zadovoljavajuće, ali za ozbiljnije umjetničke projekte na Instagramu vjerojatno nije najbolja opcija. Doduše, ovo nije uređaj zamišljen za takvo što pa ima smisla da su tehnički kompromisi došli u komponentama koje nisu ključne za gaming iskustvo.
Igramo se
Od tehničkih karakteristika koje je proizvođač isticao kao ključne, brzina osvježavanja od 120 Hz svakako je najvažnija, ona ovaj mobitel ističe kao pravi “gaming” smartphone, ali ima nekih suptilnijih i važnijih specifičnosti koje dolaze do izražaja tek kroz direktnu usporedbu s drugim uređajima. Povećana brzina osvježavanja ekrana definitivno pomaže kod trkaćih igara poput Asphalta 9, ali za većinu igara bit će neprimjetna.
Razer Phone 2 u paketu dolazi s operativnim sustavom Android 8.1, ali predviđen je update na verziju 9.0
Format ekrana 16:9 nam je isprva smetao, ali u kontekstu igara moramo zaključiti da je taj format ipak mnogo bolji za mobitel koji je namijenjen za redovitu upotrebu u horizontalnoj orijentaciji. Touch kontrole u ShadowGunu ili PUBG-u su također lakše za upotrebu kada ima više prostora među njima, a na temelju upravo tih igara zaključili smo da su grafički zahtjevne pucačine tip igara gdje se doista može osjetiti kvalitativna razlika u odnosu na druge mobitele.
Netflix u rukavu
Što se prilagođavanja iskustva tiče, na uređaju dolazi i aplikacija Razer Cortex koja omogućava detaljnije upravljanje igrama i performansama uređaja kako bi si korisnici sami mogli odrediti koliko snage žele žrtvovati u korist baterijske izdržljivosti. Koristite li ovaj mobitel tijekom dana za pozive i IM-ove, vjerojatno vam neće trebati sve njegove konjske snage i pozadinska rasvjeta.
Razerova verzija operativnog sustava Android 8.1 prilično je lagana i osim softvera za prilagodbu performansi i potrošnje baterije ima samo nekoliko predinstaliranih aplikacija koje bi većina korisnika ionako koristila. Jedna od njih je Netflix, a s obzirom na velike zvučnike i ekran, gledanje serija i filmova na ovom mobitelu čak i nije loše iskustvo. Upravo bi YouTube, Netflix i slične videoaplikacije mogli biti skriveni adut ovog uređaja, s obzirom na to da većina detalja vezanih uz poboljšano iskustvo igara pogoduje i za kvalitetniju reprodukciju videosadržaja.
Prava namjena
Rekli bismo da ovo doista jest ono što svi promidžbeni materijali tvrde: “najbolji gaming smarthphone”. Međutim, ta čast još uvijek nije toliko velika prednost koliko biste mogli očekivati. Osim što ne postoji velika konkurencija u pogledu usporedivih flagship mobitela, ni tržište samih igara na Androidu nije vrlo tehnički zahtjevno. Najpopularnije igre na Play Storeu i dalje se proizvode s prosječnim uređajem na umu pa samim time vam za njih neće previše koristiti sve prednosti koje vam mnogo jači uređaj nudi. Ako tek povremeno igrate Clash of Clans, onda vjerojatno ne trebate ovako jak uređaj; ako pak provodite sate uz mobilnu verziju PUBG-a, onda će vam Razer Phone 2 vjerojatno priskrbiti brojne pileće večere.
Kada smo već kod priskrbljivanja, za kraj ćemo spomenuti kako nam je ovaj Razer Phone 2 na testiranje ustupio Hrvatski Telekom, koji je trenutno jedini domaći operater kod kojega se može naći ovaj uređaj.
Uređaj se od danas kod njih može naručiti u pretprodaji na sljedećem linku: KLIK!, u kompletu koji uključuje slušalice (Razerov Hammerhead USB-C model) za 20 najbržih i bežični kontroler (Evolveo Fighter F1).
Za više informacija o samom uređaju uvijek možete pogledati službenu stranicu.
INFO>
- 5.7“ ekran s maskimalnom rezolucijom 1440×2560
- 120Hz brzina osvježavanja ekrana i 8ms odaziva na dodir
- Dolby Atmos zvučnici
- Baterija s kapacitetom 4000 mAh
- Cijena: 5720 kn (varijabilno ovisno o ugovoru s operaterom)
DOBRO:
- Brz i velik ekran, jaki stereo zvučnici, “lagan” OS, velik kapacitet baterije
LOŠE:
– Velika težina smanjuje ergonomiju, prosječna kamera
UKRATKO:
Pravi gaming smartphone, sa svim prednostima i manama koje to podrazumijeva